Ciekawa platforma "Bezpieczniki" dla dzieci z niepełnosprawnościami

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności.

To właśnie dzięki 24h dostępowi do prądu, możemy w dowolnej chwili zapalić światło, naładować laptopa czy smartfona oraz wstawić pranie lub naczynia w zmywarce. Jednak trzeba zawsze pamiętać o tym, że prąd może porazić, dlatego należy się z nim odpowiednio obchodzić. Już w 2013 roku powstała internetowa platforma programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, która gromadzi materiały dostosowane do potrzeb młodych osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Multimedialna platforma zawiera ponad 20 gotowych scenariuszy lekcji do realizacji przez nauczycieli, poradniki dla rodziców oraz różne gry i zabawy dla dzieci. Wszystkie materiały dostosowane są do podstawy programowej wytyczonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ze wszystkich treści można korzystać bezpłatnie, a dodatkowo do programu mogą przystąpić szkoły podstawowe oraz wszystkie placówki oświatowe, w których uczą się dzieci z niepełnosprawnościami.

Pod linkiem: https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/

można znaleźć filmy edukacyjne, które w przystępny sposób pokazują bezpieczne korzystanie z elektryczności oraz odpowiadają na pytania m.in. czym jest prąd elektryczny, w jaki sposób jest wysyłany do naszych mieszkań, jak powstaje czy w jaki sposób działają elektryczne urządzenia. Na potrzeby starszych uczniów przygotowano również filmy o bardziej złożonej tematyce, np. elektryzowanie ciał, przewodzenie prądu czy badanie prawa Ohma. Wszystkie materiały video są do odtworzenia na powyższej multimedialnej platformie online oraz znajdują się na YouTube posegregowane w trzech playlistach. Można je odtworzyć ze ścieżką audiodeskrypcji dla osób niewidomych i słabowidzących, z napisami dla niedosłyszących oraz z tłumaczeniem na język migowy.