Ciekawa aplikacja Meet the Birds dla osób niewidomych i słabowidzących

Na pewno wiele osób uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, gdzie pośród kwiecistych łąk oraz liściastych i iglastych drzew słychać zewsząd dochodzące śpiewy ptaków, które uspokajają nas i pozwalają na potrzebny każdemu w pędzącym życiu odpoczynek. Często jednak zastanawiamy się, jaki to właśnie ptak ćwierka tuż nad nami, bo kiedyś już go słyszeliśmy, ale nie wiemy jak on się dokładnie nazywa. Właśnie dla takich osób niewidomych i słabowidzących, powstała jakiś czas temu mobilna aplikacja Meet the Birds, dostępna na systemie iOS i Android.

Pod spodem zamieszczam opis, który posiada ten program w sklepach mobilnych, ponieważ w pełni przedstawia on jego powstanie oraz funkcjonalności:

„Aplikacja mobilna Meet the Birds (Poznaj Ptaki) przygotowana została z myślą o osobach niedowidzących, pragnących poznawać ptaki w terenie. Jest również przydatna dla innych osób ciekawych ptaków i ich głosów. Aplikacja powstała we współpracy partnerów BirdLife International z Polski (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, OTOP), Irlandii (BirdWatch Ireland), Cypru (BirdLife Cyprus) i Malty (BirdLife Malta), a także przy udziale ekspertów Polskiego Związku Niewidomych. Jest efektem projektu Seeing the World Through Nature (polski tytuł projektu Doświadczamy świata przez naturę), realizowanego ze środków programu Erasmus+ Unii Europejskiej. Aplikacja ma interfejs dostosowany do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Zawiera opisy, zdjęcia i nagrania głosów 134 gatunków ptaków najbardziej typowych dla rejonów Europy północnej, środkowej i południowej, reprezentowanych przez Irlandię, Polskę, Maltę i Cypr. Interfejs i informacje dostępne są w językach angielskim, polskim, greckim i maltańskim. Aplikacja posiada następujące funkcjonalności: Mechanizm pomagający w identyfikacji słyszanych ptaków, oparty na ankiecie-kluczu, w której użytkownik wybiera odpowiedzi, opisujące głos ptaka oraz warunki towarzyszące obserwacji. Aplikacja lokalizuje użytkownika za pomocą GPS i zawęża listę potencjalnych gatunków ptaków, które mógł usłyszeć i zobaczyć użytkownik, do regionu geograficznego Europy, w którym on się znajduje. Użytkownik może wyszukać interesujące go gatunki ptaków, wpisując ich nazwę w wyszukiwarkę. Może też sprawdzić jakie gatunki ptaków występują w regionie obejmującym jego aktualną lokalizację. Użytkownik może odsłuchać nagrania głosów ptaków z bazy aplikacji. Ma też możliwość nagrania głosów ptaków w terenie i odsłuchać ich, a także zidentyfikować w terminie późniejszym. Użytkownik może dostosować ustawienia aplikacji – rozmiar czcionki i kontrast ekranu - do swoich potrzeb.”

Wszystkich, którzy chcą zapoznać się z działaniem tego interesującego programu, zapraszam do pobrania go z jednego z poniższych linków:

https://apps.apple.com/lb/app/meet-the-birds/id1572413647

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.beka.meetthebirds&hl=en_US&gl=US