Aplikacja SkyView - opisuje niebo osobom niewidomym

Na naszym blogu znaleźć można szeroki wachlarz tematów związanych z życiem osób z niepełnosprawnością oraz technologii, które ułatwiają codzienne czynności i pozwalają na rozwijanie swoich pasji. Dziś chcielibyśmy zachęcić Was do lektury ciekawego artykułu dotyczącego dostępnej astronomii dla osób niewidomych i słabowidzących.

Zawsze w moim dzieciństwie, lubiłem nocną porą wpatrywać się w niebo i patrzeć na pojawiające się różne gwiazdozbiory. Niestety po utracie wzroku stało się to dla mnie całkowicie niemożliwe. Na szczęście nowoczesna technologia cały czas idzie do przodu i od niedawna osoby niewidome i słabowidzące mogą dowiedzieć się jakie ciała niebieskie znajdują się nad naszymi głowami.

Dzięki aplikacji SkyView, która jest dostępna na systemie iOS, możemy po skierowaniu kamery smartfona w konkretny punkt na niebie, dowiedzieć się jakie ciała niebieskie znajdują się w tym obszarze, dzięki wypowiadanej przez Voice Overa nazwie. Podobno aplikacja sama zmienia też syntezator na język grecki, jeśli wskazywana konstelacja ma nazwę właśnie w tym języku, ale mi w testach nieudało się na taką trafić. Dodatkowo, jeśli chcemy znaleźć konkretne ciało niebieskie na naszym niebie, to wystarczy w programie wybrać ten element i od tego czasu będziemy słyszeli specjalne tony, które będą nas kierowały, gdzie należy przesunąć kamerę naszego telefonu, aby trafić w wybrany punkt.

Jak więc widać, nawet astronomia staje się powoli hobby, które osoby niewidome mogą dołączyć do swoich zainteresowań. Dodatkowo w naszym kraju działa organizacja niepełnosprawnych astronomów, która również próbuje udostępnić tą dziedzinę nauki osobom mającym problemy ze wzrokiem, a w Czechach są już nawet organizowane wykłady o dostępnej astronomii, gdzie można zobaczyć specjalnie skonstruowane modele.

Jeśli jesteście zainteresowani jak działa ta innowacyjna aplikacja, to zachęcam do pobrania jej darmowej wersji z poniższego linku: https://apps.apple.com/pl/app/skyview-lite/id413936865?l=pl

Niebo Pełne Gwiazd