10 Festiwal Kultury Bez Barier

W piątek, 30 września 2022 r., ruszyła jubileuszowa edycja Festiwalu Kultury Bez Barier. Jest to duże święto dostępności kultury w naszym kraju, na którym osoby o szczególnych potrzebach mają okazję wziąć udział w wielu koncertach, pokazach filmowych, spektaklach teatralnych, warsztatach czy wystawach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Cały tegoroczny festiwal odbywa się od 30 września do 9 października i zagości w 15 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi czy w Piekarach Śląskich.

Symboliczne otwarcie tego święta odbyło się podczas uroczystej Gali Kultury Bez Barier, która miała miejsce 29 września w Mazowieckim Instytucie Kultury. W czasie gali zostały ogłoszone wyniki w plebiscycie Lider Dostępnych Wydarzeń. Festiwal składa się z ponad 200 wydarzeń, które odbywają się w 69 instytucjach i organizacjach kultury.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z udogodnień takich jak audiodeskrypcja, tłumaczenie na polski język migowy, napisy dla osób niesłyszących, materiały do dotykania, pętla indukcyjna. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy asystentów, którzy pomogą w dotarciu na konkretne wydarzenie. W programie festiwalu nie zabrakło propozycji dla osób z Ukrainy, które mogą skorzystać m.in. z oprowadzania z przewodnikiem po Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie lub obejrzeć pokaz filmowy w Małopolskim Instytucie Kultury.