Alfabet Braille’a

Alfabet Braille’a

Czy wiesz, że…

Twórcą alfabetu Braille’a jest Louis Braille, który stracił wzrok w wieku 3 lat bawiąc się w warsztacie swojego ojca. W wieku 16 lat, zainspirowany systemem korespondencji, który miał być używany przez francuską armię do przekazywania rozkazów bez słów w ciemności, stworzył pismo dotykowe. W późniejszych latach Braille rozszerzył swój alfabet o zapis nutowy i matematyczny.

W chwili obecnej przy pomocy alfabetu Braille’a można zapisać niemalże wszystko. Notacja matematyczna rozwinęła się do stopnia, który pozwala na zapis wszystkich, nawet najbardziej złożonych działań matematycznych. Powstały również notacje chemiczna oraz fizyczna.

Do Polski alfabet Braille’a trafił w roku 1932, dzięki Matce Elżbiecie Róży Czackiej oraz siostrze Teresie Landy, które zajęły się jego adaptacją do polskiego systemu fonetycznego. 24 maja 1934 roku alfabet został oficjalnie przyjęty zarządzeniem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Wynalazek Louisa Braille’a odmienił na zawsze życie osób niewidomych i słabowidzących. Umożliwił im dostęp do pełnej edukacji, pozwolił poznać największe dzieła światowej literatury, a także ułatwia im codzienne życie, w końcu oznaczenia w alfabecie Braille’a możemy znaleźć bez większego trudu na opakowaniach leków, na przyciskach w windach oraz domofonach.

Światowy Dzień Braille’a obchodzony jest 4 stycznia.