Oznaczenia i etykiety brajlowskie

Etykiety i tabliczki są nieocenioną pomocą dla niewidomych w rozpoznaniu, z jakim przedmiotem mają do czynienia, czyja to płyta, która to szafka, kto pracuje za tymi drzwiami oraz w odnalezieniu np. właściwego pokoju w Urzędzie Dzielnicy. Wystarczy do tabliczki z wypukłym tekstem brajlowskim dodać poddruk, wykonany w kontrastowych kolorach i czcionką powiększoną, aby otrzymać informację przygotowaną również dla osób słabowidzących.

  Tabliczki

Tabliczki mogą być:

- używane na zewnątrz (na dworze) i wewnątrz budynków,
- z papieru (jednak chodzi zazwyczaj o ich większą trwałość, co dyskwalifikuje papier),
- z metalu i sztucznego tworzywa,
- ulokowane w ramce (na przykład aluminiowej),
- z  samym tekstem albo tekstem połączonym z grafiką,
- przygotowane dla różnych odbiorców (brajlowskim napisom towarzyszy wtedy tzw. graficzny poddruk),
- przeznaczone do zawieszenia na ścianie lub zamontowania na stojakach i pulpitach.

Etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów, niekoniecznie lekkich i cienkich: ze specjalnego tworzywa, metalu i folii. Są samoprzylepne – przykleja się je np. na drzwi, urządzenia, książki. Ich wykonanie z metalu, twardego plastiku lub specjalnej folii zapewnia trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na dworze. Można nimi podpisywać przedmioty i miejsca. Zawsze są stosunkowo niewielkie i łatwe do przyklejenia. W innym przypadku przekraczają granicę określenia „etykieta” i stają się tabliczkami. W odróżnieniu od etykiet tabliczki są solidne, masywne i wymagają zamontowania. Mają charakter informacyjny i ogłoszeniowy. Zawierają stosowne do potrzeb informacje: numer pokoju w hotelu, nazwę działu w urzędzie, informację, gdzie należy się udać, numer telefonu, pod który należy dzwonić, godziny otwarcia biura, a także funkcje urządzenia, notkę o eksponacie w muzeum itd. Umieszcza się je w miejscach dostępnych dla niewidomych. Nie można odczytywać tekstu brajlowskiego w miejscach niedostępnych dla dłoni – zbyt wysoko lub nisko. Można zamocować je obok drzwi do pokoju, na obudowie urządzenia, pod przyciskiem uruchamiającym funkcję itp.

Oznaczenia graficzne umieszczone na tabliczkach mogą być wygrawerowane albo przygotowane w postaci wypukłych piktogramów o różnych kształtach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kontrastu. Wypukłe punkty, na przykład wchodzące w skład brajlowskich liter, mogą być wykonane z zastosowaniem rozmaitych technologii. Najczęściej są to metalowe lub plastikowe kuleczki wtłaczane do wcześniej przygotowanych, okrągłych otworków. W przypadku tabliczek transparentnych, punkty mogą być przezroczyste, wówczas nie zasłaniają grafiki.

Etykiety i tabliczki nie wyczerpują możliwości produkcyjnych w tej dziedzinie. Można zamówić innego rodzaju oznaczenia. Dobrym na to przykładem są wypukłe strzałki wskazujące kierunki, w których należy się udać. Trudno je zakwalifikować do zbioru etykiet lub tabliczek brajlowskich.

Altix wytwarza wiele tego rodzaju specyficznych produktów, które zależą wyłącznie od inwencji klientów. Wiele razy mówimy o tekście wydrukowanym w brajlu. Wspominamy także o uwypuklaniu liter czarnodrukowych. Tak samo jak litery, można uwypuklić dowolne kształty. Byłoby miło, gdyby wszędzie stosowano zasadę, że wszystko, o czym mają być poinformowani obywatele (goście, klienci itd.), było też zaprezentowane osobom niepełnosprawnym, w szczególności niewidomym. Można to wykonać w formie rozwiązań, które już opisaliśmy. Mogą to być tak różne formy, że trudno je wyliczyć.

Zapraszamy do gmachu Dworu Artusa w Gdańsku, dla którego Altix wykonał kilka bardzo  interesujących publikacji.

 Dwór Artusa

Na pulpitach zostały zamontowane plastikowe tabliczki z brajlowskim tekstem zawierającym opisy eksponatów.

Dwór Artusa 2

Papierowy tekst brajlowski zastosowany w miejscu publicznym, w którym odczytuje go wiele osób, nie przetrwa zbyt długo. Brajl plastikowy może służyć przez kilka lat.
Pracownicy muzeum opracowali tekst o Dworze Artusa, który został wydrukowany w technologii transparentnej. Powstała bardzo atrakcyjna książka, w której obok tekstu wydrukowanego w brajlu i czarnym druku, są zamieszczone transparentne ryciny przedstawiające poszczególne zabytkowe ściany i eksponaty znajdujące się w tym muzeum. Zaadaptowaliśmy 3 obrazy i wykonaliśmy je w technice termoformowania. Wykonaliśmy także jeden plan warstwowy z tworzywa sztucznego. Jak na tak duże muzeum to mało, ale w porównaniu z innymi muzeami oraz z sytuacją poprzednią, to bardzo duże osiągnięcie.

 

NAKŁADKI BRAJLOWSKIE

Ich charakterystyczną cechą jest kształt. Nie są płaskie, lecz dopasowane do kształtu przedmiotu, do którego są doklejane. Jak łatwo się domyślić, każde zamówienie jest realizowane indywidualnie. Rzadko się zdarza spotkać poręcze lub klamki o takim samym kształcie. Takie nakładki są wykonywane z solidnych materiałów: z metalu lub z metalu połączonego z tworzywem sztucznym. Gdy niewidomy zbliży się do schodów, przeczyta na poręczy dokąd one prowadzą. Na drzwiach odczyta, co znajduje się za nimi. Zapraszamy do warszawskiego metra – drugiej, nowszej linii. Altix wykonał tam brajlowskie tabliczki oraz nakładki. Można je łatwo odnaleźć w kluczowych dla pasażerów miejscach. 

Nakładka na poręcz schodową 

Nakładki na poręczach informują, dokąd kierują ruchome schody, co jest od nich na lewo, a co na prawo.

 

 

Przykłady realizowanych przez nas projektów:

1. Projekt przygotowany na zlecenie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Wałczu 

2. Projekt przygotowany na zlecenie Politechniki Śląskiej, Oddział w Zabrzu

3. Projekt przygotowany na zlecenie Górnośląskiej Szkoły Handlowej w Katowicach  

Projekt przygotowany na zlecenie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Wałczu  Projekt przygotowany na zlecenie Politechniki Śląskiej, oddział w Zabrzu  Projekt przygotowany na zlecenie Górnośląskiej Szkoły Handlowej w Katowicach 

 

UE (7)