Została przyznana nagroda Access City

Dostępność przestrzeni miejskich jest bardzo ważna dla osób o specjalnych potrzebach. Dzięki niej wszyscy możemy bez większych problemów samodzielnie docierać do wybranego punktu w danym mieście. Według statystyk w samej Unii Europejskiej żyje około 87 mln osób z różnymi niepełnosprawnościami. Specjalnie dla tej grupy w 2010 roku została stworzona nagroda Access City, która co roku przyznawana jest europejskim miastom, które wyróżniają się zastosowanymi udogodnieniami i niwelowaniem barier w miejskiej przestrzeni. 

W tegorocznej edycji Access City pierwsze miejsce zajęło szwedzkie miasto Skellefteå. Nagroda wręczona przez komisarz do spraw równości Helenę Dalli oraz wiceprzewodniczącą do spraw wartości i przejrzystości Věrę Jourovą, jest uznaniem dla wieloletniego zaangażowania w poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W tym szwedzkim mieście wszystkie przestrzenie, takie jak ulice czy place zabaw, zostały wyposażone w podgrzewane chodniki, co pozwala na niegromadzenie się śniegu oraz lodu, który przeszkadza w poruszaniu się osobom o specjalnych potrzebach. Zamontowane zostały również dotykowe znaki informacyjne, a centralny park miejski oraz jego okolice są wyposażone w sensoryczne ścieżki oraz mapy tyflograficzne, a także windę oraz miejsca do odpoczynku.

Ciekawą usługą są specjalne SMS-y dla osób niewidomych i słabowidzących, które ostrzegają o różnych robotach drogowych i potencjalnych utrudnieniach na terenie całego miasta. Autobusy komunikacji miejskiej posiadają niskie podłogi, rampy oraz komunikaty tekstowe i w formie głosowej. Dodatkowo w Skellefteå prowadzone są również szkolenia dla młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które umożliwiają im na zapoznanie się z różnymi technologiami oraz metodami pracy, co pozwala na osiągnięcie samodzielności.

Na koniec warto przytoczyć teorię, która mówi, że tak naprawdę na świecie nie ma osób z niepełnosprawnościami, tylko świat nie jest dostosowany do wszystkich obywateli, więc dbajmy o to, aby nasze miasta były coraz bardziej dostępne i pozbawione wszelkich barier.